Może dużo dać i dużo zabrać

Nie takiego początku wiosny spodziewali się wszyscy w Czańcu. Porażka z BKS Stal popsuła trochę nastroje po udanym okresie przygotowawczym, ale trzeba sobie zdać sprawę z tego, że BKS to ligowy potentat w całej stawce. Nie szukajmy jednak usprawiedliwienia, bo zagraliśmy po prostu słaby mecz, ale okazja do zrewanżowania się dla naszych piłkarzy będzie już w najbliższą sobotę. Jedziemy do 16 w tabeli Grunwaldu Ruda Śląska.

Grunwald Ruda Śląska to bardzo doświadczony i zasłużony klub, który powstał w 1920 roku. Jego największym sukcesem było 8 miejsce w II lidze w sezonie 1998/99. Klub jednak od kilkunastu dobrych lat występuje w niższych ligach by po 11, długich dla tego klubu latach, powrócić do III ligi w tym sezonie. Barwy klubu są biało-zielone. Na uwagę zasługuje fakt, że prezesem klubu od 1992 roku jest dobrze znany Teodor Wawoczny.

Gospodarze jutrzejszego meczu dobrze rozpoczęli sezon. Pamiętamy jesienny mecz w Czańcu, gdzie Grunwald przyjechał jako lider ligowej tabeli. Po typowym meczu walki, udało nam się wyprowadzić decydujący cios w 87 minucie i Mateusz Konacki dał nam 3 punkty w tamtym meczu. Poniżej bramka, byłego już napastnika LKS Czaniec, z tamtego spotkania:

Kolejne spotkania sezonu przynosiły Grunwaldowi sporo rozczarowań i ostatecznie po 23 ligowych kolejkach, zajmują oni 16 miejsce w tabeli z dorobkiem 25 punktów, na co składa się 6 zwycięstw, 7 remisów i 10 porażek. Stosunek bramkowy Grunwaldu wynosi 30:45, a więc jeśli chodzi o stracone bramki, tylko trzy zespoły są gorsze od gospodarzy jutrzejszego meczu. Zespół z Rudy Śląskiej z ostatnich pięciu ligowych spotkań wygrał zaledwie jeden, dwa zremisował i dwa przegrał. Tydzień temu Grunwald poległ wyraźnie 4:0 w Jastrzębiu z tamtejszym GKS. Gospodarze na własnym boisku zdobyli większość swoich punktów bo aż 16 z 25, przegrywając u siebie tylko dwa spotkania, trzy wygrywając i aż siedem remisując.

A jak prezentuje się nasz zespół w tym sezonie? 22 ligowe spotkania dały nam 31 punktów i 10 lokatę w tabeli z dorobkiem bramkowym 19:25. Kiepsko więc u nas ze zdobywaniem bramek o czym wspominaliśmy już ostatnio, jesteśmy najgorsi pod tym względem w lidze, ale mimo tego potrafiliśmy wygrać już sporo spotkań w tym sezonie bo aż 9 z czego 7 było w stosunku 1:0 i stąd mała ilość zdobywanych goli. Dodatkowo zremisowaliśmy 4 spotkania i 9 przegraliśmy. Podobnie jak Grunwald, sporą większość punktów zdobyliśmy na własnym stadionie. W 11 meczach wyjazdowych zdobyliśmy zaledwie 9 punktów, wygrywając 2 razy, 3 remisując i 6 przegrywając.

Jak ciężki będzie to dla nas mecz świadczyć może także historia spotkań obu zespołów. Będzie to 10 ligowe starcie Grunwaldu i Czańca. Jak do tej pory LKS Czaniec wygrywał trzykrotnie, dwa razy lepsi byli piłkarze Grunwaldu, a cztery razy padał remis. Stosunek bramkowy tych starć wynosi 18:12 dla LKS Czaniec. Najwyższe zwycięstwo Czańca na Grunwaldem to wynik 6:0 z 2009 roku, natomiast Grunwald oba zwycięstwa nad nami odniósł w stosunku 2:1. Na długo utkwiło nam ostatnie spotkanie w Rudzie Śląskiej z 11 września 2010 roku, kiedy to prowadząc 3:0, daliśmy sobie wydrzeć zwycięstwo w ostatnich minutach i zremisowaliśmy 3:3. Ponadto raz spotkaliśmy się w Pucharze Polski, kilka dobrych lat temu, kiedy to 3-ligowy wtedy Grunwald, pokonał nasz Czaniec, znajdujący się w klasie okręgowej 4:0.

Jak widać, statystyki nie potrafią wskazać faworyta, ale widać z nich, że jednego możemy być pewni, zaciętego, typowo śląskiego meczu walki. Za tą tezą przemawia także fatalny stan boiska jaki zdaniem wielu obserwatorów jest, po zimie, na stadionie Grunwaldu. Dodatkowo prognozy nie są optymistyczne bo cały weekend ma padać, więc będzie na pewno grząsko. Grunwald jest na najwyższym miejscu spadkowym, tak więc zwycięstwo dałoby nam trochę oddechu i spokoju w kolejnych spotkaniach. Mecz ten może więc dużo dać ale i dużo zabrać. Nigdy nie wygraliśmy w Rudzie Śląskiej i czas najwyższy to zmienić!  Czekamy na dobre wieści z Górnego Śląska, a przede wszystkim na walkę naszych piłkarzy o korzystny wynik! Do boju LKS!!!

A my będziemy dla Was prowadzić RELACJĘ LIVE, o czym poinformujemy dokładniej jutro. Być może będzie też transmisja. Kto jednak ma możliwość niech stawi się na stadionie Grunwaldu i wspiera nasz LKS! Początek meczu o godzinie 11.00.