Młodzieżowa Akademia Piłki Nożnej LKS Czaniec!
Po wielu miesiącach zapowiedzi możemy z dumą ogłosić, że nareszcie udało się! Od początku Nowego Roku nasz klub będzie realizował nowy projekt zatytułowany "Młodzieżowa Akademia Piłki Nożnej LKS Czaniec"! Projekt będzie obejmował dzieci z roczników 2005 i młodsi. W skład Akademii będą wchodziły trzy grupy treningowe: młodzicy młodsi, żaki 1 i żaki 2. Aby wszystko było jasno sprecyzowane zarówno dla najmłodszych piłkarzy, jak i dla rodziców, została utworzona nowa strona internetowa, poświęcona tylko wspomnianemu projektowi. Warto podkreślić, że strona nie jest wypozycjonowana, dlatego też można na nią wejść tylko wpisując poprawny adres w wyszukiwarce, lub klikając na odnośnik przekierowujący bezpośrednio z głównej strony klubu:
http://mapnlksczaniec.futbolowo.pl/
Na stronie znajdziemy zakładki dotyczące każdej grupy młodzieżowej, w której znajdziemy kodeksy piłkarza, harmonogramy treningów czy też zadania domowe dla poszczególnej grupy wiekowej. Jest też specjalna zakładka dla rodziców, gdzie każdy opiekun będzie mógł się zapoznać z regulaminem Akademii, jej celami, a także postawą jaka powinna cechować Sportowego Rodzica. Ponadto na stronie będą pojawiały się bieżące informacje z życia Akademii, relacje z meczów, turniejów itp.
Jesteśmy na starcie tego projektu, dlatego prosimy o wsparcie i wyrozumiałość. Wierzymy, że Akademia przyniesie nam wiele pozytywnych wrażeń w niedalekiej przyszłości. Poniżej prezentujemy cele Akademii, które można znaleźć także na nowo powstałej stronie.
CELE MŁODZIEŻOWEJ AKADEMII PIŁKI NOŻNEJ LKS CZANIEC
Celem naszego klubu jest umożliwienie dzieciom odkrycia w sobie talentu piłkarskiego i doskonalenie go już od najmłodszych lat pod okiem wykwalifikowanych trenerów.
Trening w naszym klubie to nie tylko piłka nożna i trening fizyczny, to również wychowanie poprzez sport, wpajanie dyscypliny, rozwój mentalny dziecka, wpajanie tolerancji, wyrozumiałości i szacunku dla przeciwnika. To pomoc w otwarciu się do innych dzieci oraz kontakcie z nimi. To również rywalizacja i motywacja, która pomoże dziecku w przyszłości zrealizować postawione cele.
Podczas treningów skupiamy się na rozwoju 4 podstawowych cech młodego piłkarza:
- kształtowanie mentalności i psychiki w myśl zasady "Piłka nożna zaczyna się w głowach, a kończy na nogach" - "Jest udowodnione, że w trakcie meczu zawodnik zawodnik jest w posiadaniu piłki przez 3 maksymalnie 4 minuty. Najważniejsze jest to co zawodnik robi przez pozostałe 87 minut, kiedy nie ma piłki przy nodze. Piłka nożna to głównie gra mózgu. Gdzie i kiedy pobiec, kiedy wyjść do pressingu, kiedy i jak kryć zawodnika, gdzie i jak się poruszać. Takie decyzje jak te płyną z mózgu i decydują kto jest dobrym zawodnikiem, a kto nie" Johan Cruyff
- kształtowanie techniki gry w piłkę nożną - "Głównym celem trenerów pracujących z dziećmi powinna być techniczna doskonałość. W późniejszym okresie jeśli zawodnicy nie będą świetnie wyszkoleni, to na wysokim poziomie gry, niezależnie od taktyki i tak przegrają." Vicente del Bosque.
- kształtowanie zdolności motorycznych
- kształtowanie zorganizowanego poruszania się po boisku - taktyka
Naszym priorytetem w szkoleniu dzieci w wieku 6 - 12 lat nie jest dbanie o wynik czy o punkty, ale rozwijanie umiejętności każdego zawodnika oraz rozumienie gry!
GRUPA ŻAKÓW
Głównymi celami w grupie żaków są:
- zabawa i radość z gry w piłkę nożną
- ogólna sprawność ruchowa
- zróżnicowana aktywność sportowa
- zręczność i kreatywność z piłką przy nodze
- technika gry w piłkę nożną w formie ogólnej
- praca zespołowa + kreatywność
W grupie żaków treningi odbywają się od 2 do 4 razy w tygodniu. Jeden trening trwa zwykle od 75 minut do 105 minut.
W tym wieku w trening składa się z 4 głównych modułów metodycznych:
- Wszechstronne szkolenie ruchowe - ogólna zdolność ruchowa, obejmująca biegi, starty, skoki i przewroty, jest bazą do rozwoju późniejszej optymalnej sprawności piłkarskiej. Ukierunkowany rozwój zdolności koordynacyjnych jest podstawowym zagadnieniem treningu dla tej kategorii wiekowej.
- Szkolenie ukierunkowane na rozwój umiejętności piłkarskich – dzieci powinny rozwijać opanowanie różnego rodzaju piłek. Podczas zajęć należy więc wykorzystywać szeroką gamę piłek do przeprowadzania krótkich ćwiczeń i gier. Dzięki temu rozwijamy w sposób ukierunkowany nie tylko zdolności koordynacyjne, ale przede wszystkim także zdolność percepcji.
- Specjalistyczny trening techniki – dzieci powinny poprzez zabawę przyswoić sobie podstawowe elementy techniki piłkarskiej. Trening musi być dostosowany do możliwości dzieci. Należy naprzemiennie układać zabawy i ćwiczenia, a do zadań wprowadzać elementy rywalizacji.
- Gra w piłkę nożną - gra w piłkę nożną w małych grupach („podwórkowa piłka nożna”) powinna być częścią każdych zajęć. Także w tym przypadku należy pozwolić dzieciom na swobodną grę wolną od reguł, a w przypadku współzawodnictwa – wolną od wywierania presji na osiągnięcie wyniku.Zabawa i radość z gry w piłkę jest podstawą wszystkiego!
GRUPA MŁODZIKÓW
Głównymi celami w grupie młodzików są:
- „Złoty wiek szkolny”
- Przejście z okresu zabawy w okres nauki
- Nauka wszystkich podstawowych technik gry w piłkę nożną
- Czerpanie ze wzorców osobowych
- Zdolność do lepszej koncentracji
- Formy gry z dodatkowymi regułami
- Radość z gry w piłkę nożną
W grupie młodzików treningi odbywają się od 3 do 5 razy w tygodniu. Jeden trening trwa zwykle od 75 minut do 120 minut.
W tym wieku w trening składa się z 4 głównych modułów metodycznych:
- Wszechstronne szkolenie ruchowe - ogólna zdolność ruchowa w dalszym ciągu jest częścią składową treningu. Będzie ona jednak trenowana w sposób bardziej ukierunkowany na piłkę nożną, np. poprzez ćwiczenia koordynacji biegowej, i uzupełniana przez programy ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Moduł ten powinien być włączony przede wszystkim do rozgrzewki.
- Szkolenie ukierunkowane na rozwój umiejętności piłkarskich - dotychczas ćwiczenia z piłką ograniczały się do poznania jej właściwości poprzez przetaczanie, skoki, uderzanie itd. Teraz jednak większą rolę odgrywa specyficzna praca z piłką, przygotowująca do następnego modułu, jakim jest nauka techniki (moduł 3).
- Specjalistyczny trening techniki - w treningu ukierunkowanym na umiejętności piłkarskie zaakcentowane były tylko takie rodzaje techniki, jak: prowadzenie piłki, strzały do bramki i podania piłki. Teraz program rozszerza się o wszystkie pozostałe. Fazy ćwiczeń mogą trwać dłużej, ze względu na lepszą zdolność koncentracji dzieci. Trening techniki prowadzony jest zgodnie z założeniami metodycznymi.
- Gra w piłkę nożną - w przypadku niższych kategorii wiekowych gra w piłkę nożną ma na celu przede wszystkim zmotywowanie zawodników i dlatego z reguły nie wprowadza się do niej wielu zasad. W przypadku młodzików zagadnienia techniczne, przy zastosowaniu dodatkowych reguł, powinny być uwzględnione także podczas gry w piłkę, np. gra na bramki z prowadzeniem piłki w przewadze (podania) lub w drużynie grającej z przewagą.
Komentarze