Na przekór historii

Nie często możemy gościć na naszym stadionie drużyny, które na piłkarskiej mapie Polski znaczą bardzo wiele. Jednak zawsze dla tak małego klubu jakim jesteśmy jest to duże wydarzenie. I tak będzie także podczas 6 kolejki HAIZ IV ligi gdy do Czańca zawita były Mistrz Polski, Polonia Bytom, a właściwie spadkobierca Polonii bo właściwa, obecna nazwa tej drużyny to Bytomski Sport Bytom.

Nasi rywale to klub założony w 1945 roku, jednak jego prawdziwa data założenia to 7 stycznia 1920 roku, lecz po dwóch latach działalności klub został rozwiązany. Polonia Bytom to jeden z najbardziej zasłużonych klubów piłkarskich w Polsce. Bytomianie dwa razy, w roku 1954 i 1962 sięgali po Mistrzostwo Polski. Ponadto cztery razy byli wicemistrzami kraju, a trzykrotnie byli w finale Pucharu Polski. Klub ten jeszcze niedawno, bo w sezonie 2010/2011 grał na szczeblu Ekstraklasy, jednak problemy finansowe spowodowały upadek tego zespołu, który co roku zaliczał spadek. Mimo chwilowego odbudowania swojej pozycji i powrotu do II ligi, Polonia wycofała swoją drużynę w tamtym sezonie i za zgodą Śląskiego ZPN, jako nowy twór, została zgłoszona do rozgrywek na poziomie IV ligi śląskiej.

Historia spotkań bezpośrednich nie jest dla nas korzystna. Z Polonią mierzyliśmy się dwa razy na boiskach III ligi, w sezonie 2014/2015. Dwukrotnie lepsi okazali się Poloniści, wygrywając w obu meczach po 4:0. W obecnym sezonie przebudowana ekipa z Bytomia, jest wymieniana w roli głównych faworytów do zwycięstwa w lidze. Jak do tej pory Bytomianie zdobyli 9 punktów i zajmują siódme miejsce w ligowej stawce. W minionym tygodniu Polonia okazała się lepsza od rezerw Podbeskidzia, wygrywając 3:0. W tym samym czasie nasz zespół zdołał zgromadzić punkt więcej i z dorobkiem 10 oczek plasuje się na ostatnim miejscu ligowego podium.

Wszystkich nas czeka zatem prawdziwa uczta piłkarska w Czańcu. Faworyta w tym meczu trudno wskazać, jednak mamy nadzieję, że odwrócimy bieg historii i pokażemy w tym meczu swoją prawdziwą wartość. Początek meczu o godzinie 16.00! Bądźcie z nami! Do boju LKS!

16.09.2017 r., godzina 16.00, Czaniec ul. Zagłębocze 9, 6 kolejka HAIZ IV ligi śląskiej gr.II

LKS Czaniec - Polonia Bytom (Bytomski Sport)

Sędziuje: Arkadiusz Szymczak (Siemianowice Śląskie)

foto: Anna Szłapa (poloniabytom.com.pl)